Тема: Птахи навесні
Мета: розширити знання учнів про птахів, їхні характерні ознаки, поведінку; активізувати словниковий запас, увагу, мислення; розвивати спостережливість, уміння аналізувати; виховувати любов до природи, турботливе ставлення до птахів.
Обладнання: малюнки, фотографії, слайди із зображенням птахів, комп'ютер, інтерактивна дошка, підручник, фонограми з голосами птахів, пазли.
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
-Привітання учнів з гостями.
-Привітання учнів з сусідом по парті.
Зараз, діти, ви повинні привітатися зі своїм сусідом по парті незвично - не вимовивши жодного слова.
Якщо я плескаю в долоні:
раз - ви вітаєтеся за руку;
рази - плечима;
рази - спинами.
Емоційний настрій на урок. Добрий день! Сідайте, діти. Домовляймось не шуміти. Руку гарно піднімати,
на занятті не дрімати, щоби не було мороки. Всі готові до уроку? Тож тепер часу не гаймо І заняття починаймо!
ІІ.Повідомлення ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
1)Складання пазлів
Діти, а чи любите ви складати пазли?
Тож складіть їх.
Хто зображений на них?
Як ви думаєте про кого ми будемо говорити на уроці?(Про птахів)
Отже, тема нашого уроку « Птахи навесні». Наше завдання сьогодні:
розширити знання про птахів;
закріпити знання про те, яких тварин називають птахами;
дізнатися, із якими змінами пов язане повернення перелітніх птахів.
ІІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1) Робота із загадками про осілих птахів.
А зараз відгадайте загадки.
Сіра шубка із пір їн
На морозі жвавий він
Не орел цей стрибунець
Хто це, діти? (Горобець) (фото)
Балакуча ця вертуха Ліс її щоденно слуха - Довгохвоста, білобока... Ну й плетуха! Це... ( Сорока) (фото )
Тут - тут - тук! Так - так - так! І комашка, і черв як, І личинка - біла спинка, І жучок - короїд -
Мій сніданок, мій обід. (Дятел) (фото)
Діти, про кого всі ці загадки? (Про птахів)
Хто такі птахи? ( Це тварини).
Чим відрізняються птахи від інших тварин? ( Тим, що їхнє тіло вкрите пір ям).
Так яких тварин називають птахами?( Птахи - це тварини, тіло яких укрите пір ям ).
Це основна ознака, за якою ми відносимо цих тварин до групи птахів.
2).Повторення будови тіла птахів
Діти, подивіться на фото голуба ( Слайд)
Із яких частин складається тіло голуба?(Голова, шия, тулуб, який закінчується хвостом, верхні кінцівки (крила ), нижні кінцівки( лапи).
ГРА « ДОМАЛЮЙ ЧАСТИНУ ТІЛА» ( робота в парах)
Діти, зараз ми з вами пограємо в гру. Перед вами на партах лежать малюнки птахів. Домалюйте їм ті частини тіла, яких не вистачає. Назвіть птахів зображених на малюнку? (Листівки з птахами ).Це лелека, синичка, горобець.
Які з цих птахів осілі? (Синичка, горобець).
Які перелітні? ( Лелека).
Ви молодці, дуже добре справились з цим завданням.
ФІЗХВИЛИНКА ( пальчикова гімнастика )
- Діти, а птахи, доки ми грали в гру, дуже захотіли пити. Тож давайте їх напоїмо.
« Птах п є воду» Пальці склали пучкою - це «дзьоб». Не відриваючи лікоть від столу, « дзьобом» торкнулися столу.Взяли «воду», підняли «голову», поклацали «дзьобом». Пташку ми з вами напоїли. Тепер вона хоче полетіти до свого гніздечка. « Птах летить»
Руки розташували перед собою (долонями до себе ). Великі пальці « сплели» - це «голова» пташки. Решта пальців - «крила». Помахайте ними. Пташечка вам подякувала і полетіла додому.
БЕСІДА ПРО ЗИМУЮЧИХ ПТАХІВ.
Діти, а чи турбувалися ви про птахів взимку? А ось про це вам нагадає наш відеоролик.
ВІДЕОРОЛИК « ДОПОМОГА ПТАХАМ ВЗИМКУ»
І надалі, діти, не забувайте підгодовувати птахів, турбуватися про них взимку.
ФІЗХВИЛИНКА
А зараз ми з вами перенесемося в незвичайний світ танцю. Але танцю незвичайного - танцю пташок.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота із загадками про перелітніх птахів
1.Швидко скрізь цей птах літає, Безліч мошок поїдає, За вікном гніздо будує, Тільки в нас він не зимує (Ластівка) (фото)
Сам вечірньої години Заховався в кущ малини. Та на дуду голосну
Грає пісню чарівну.(Соловей) ( фото)
Він мостить гнізда на дахах, У теплий край літа далеко. Як зветься той цікавий птах?
Ну скажіть хутчіш? (Лелека ) (фото) 4.Ось хатинка, в ній - співак. Як цю пташку звати -...(Шпак) (фото)
Які це птахи? Чому їх називають перелітніми?
( Тому, що ці птахи восени від нас відлітають у теплі краї, а весною повертаються). 2.РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
Отже, щоб більше дізнатися про перелітніх птахів відкрийте підручник на с.100. Отже, слухайте.
З настанням весни повертаються у рідні місця перелітні птахи.Одні птахи прилітають до нас раніше, а інші - піз- ше. Час прильоту залежить від того, коли в наших краях з являється для них корм.
А тепер прочитайте самостійно.
А хто вголос прочитає про повернення перелітніх птахів?
-Чи однозначно прилітають птахи до нас? (Ні. Одні раніше, а інші - пізніше ).
Від чого залежить їх час прильоту? ( Час прильоту залежить від того, коли в наших краях з являється для них корм).
3. ЗАВДАННЯ РЯДАМ
ряд - читає про шпака
ряд - читає про жайворонка
Зряд - читає про солов я ( слайди)
З а). ТЕСТУВАННЯ
Поки я буду працювати з учнями за підручником, дехто виконає тести на оцінку по вивченому матеріалу. ЗАПИТАННЯ ПО ПРОЧИТАНОМУ 1 ряд
Коли прилітають шпаки? (у кінці березні)
Хто першим прилітає? ( самці)
Як називаються будиночки, в яких поселяються птахи? (шпаків- ні)
Чим самці приваблюють самок? (співом) (Слайди шпака, шпаківня)
ряд
Разом із якими птахами повертаються жайворонки?
Де співає пташка?
Який зовнішній вигляд мають жайворонки? ( Сірі, з темним ряботинням).
Чим живляться птахи? (Комахами, а також насінням бур янів ) (Слайди жайворонка, будиночки).
ряд
1. Коли повертаються солов ї? (На початку травня) 2.Чим живляться? (Жуками, мухами, гусінню).
Як в народі кажуть про приліт солов я? ( Соловей прилетить тоді, коли зможе напитися роси або дощової води з березового листка).
Де селяться ці птахи? (В садах, парках).
- І тепер ми з вами можемо дати відповідь на поставлені нами запитання:
Так, яких тварин називають птахами?
Яких птахів називають перелітніми?
З якими змінами пов язане повернення перелітніх птахів?
Коли з являються перелітні птахи? (Вони повертаються, коли з являється для них корм ).
ПРИСЛІВ Я, ПРИКАЗКИ ПРО ПЕРЕЛІТНІХ ПТАХІВ
А ось послухайте, які є прислів я і приказки про переліт- ніх птахів:
І соловейко не співає, як їсти не має.
А які ви знаєте прислів я і приказки про птахів? Діти:
Яка пташка, така й пісня.
Ранні пташки росу п ють, а пізні - слізки ллють.
ПРИКМЕТИ
Діти, а чи знаєте ви,що люди дуже спостерігали за живою природою і помічали найцікавіше.
Якщо ластівки літають низько над землею - до дощу, а високо над землею - на гарну погоду.
Якщо весною багато лебедів - буде тепла весна.
Качки і гуси кричать, пірнають і б' ють крильцями - на дощ.
ХВИЛИНКА ЦІКАВИНКА
Чи знаєте ви, що ластівка - це Божа пташка, створена Богом із землі. Благословив її Господь за те, що, коли розпинали Христа, ластівки крали цвяшки. Своїм співом вона славить Бога. А ще кажуть, що вона ключниця, бо приносить із - за моря золоті ключі, які відмикають літо і замикають зиму. Цим птахам було створено багато пам ятників в знак любові до цих птахів.
- Діти, а ви чекаєте прильоту перелітніх птахів? 6. РОЗПОВІДЬ ПРО СВЯТО ЗАКЛИКАННЯ ПТАХІВ
Птах - це вісник весни - радості і взагалі вісник сонця. У нашого народу існує звичай закликати пташок із вирію, щоб вони якнайшвидше поверталися додому, на рідну батьківщину. Ще з давніх - давен наші предки саме на початку березня ( 9 березня )проводили свято закликання птахів. А називалося воно Сорочини. А згадайте чому? ( Саме в цей день « люди вірили »,що прилітає 40 різних пташок із ви - рію ).
А чи ми з вами кликали пташок, щоб вони швидше прилетіли до нас? ( Так ). А ось давайте пригадаємо, як це було. Увага на екран.
7. ВІДЕОРОЛИК «СВЯТО ЗАКЛИКАННЯ ПТАХІВ»
А давайте повторимо закличку, щоб до нас якнайшвидше Прилетіли птахи.
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
А зараз, діти, яхочу перевірити,які ви уважні і запам я- тали про що ми говорили протягом уроку.
ДИДАКТИЧНА ГРА « РИБА, ПТАХ, КОМАХА ».
Я називаю тварин:
риба - ви складаєте долонька до долоньки і імітуєте плавання риби; птах - розмахуєте руками, наче птах крилами; комаха - присідаєте.
(Лебідь, коник, щука, зозуля, сокіл, жайворонок, мураха, карась, сом, метелик, шпак, короп, соловей).
ГРА « ХТО ЗАЙВИЙ »
Лебідь, ластівка, лелека, качка, щука.
Хто зайвий? Чому?
Підсумок уроку
Наш урок добігає до кінця.
Яких тварин називають птахами?
З якими змінами у природі пов язане повернення птахів?
Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час? РЕФЛЕКСІЯ. ЗАРЯДКА.
Якщо урок сподобався, то ви махаєте руками, як пташка крилами. Не сподобався - присядьте, як засмучена пташка.
Наш дивний світ такий, як казка: Он в небі хмаронька пливе. Тож бережи його, будь ласка, Все в ньому гарне і живе. Он квітка полум ям палає,
І ясне сонечко блищить. Чарівна пташечка співає, Все в дивосвіт прийшло, щоб жить. ( Відео на музику Поль Моріа « Меморі » ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ с. 100-102
На згадку про наш урок ми хотіли б пригостили вас смачними « жайворонками ».
Пора гніздування
Мета: уточнити знання учнів про весняні турботи перелітних птахів; розвивати мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до птахів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. Перевірка домашнього завдання
— З якими змінами у природі пов’язане повернення перелітних птахів?
— Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час? Наведіть приклади.
— Розкажіть, за якими ознаками ви впізнаєте шпака, жайворонка, солов’я.
— Розкажіть про зовнішній вигляд, поведінку одного із птахів, за яким ви спостерігали.
2. Робота в парах
Слухання розповідей учнів про перелітного птаха, який їм найбільше подобається: як його називають, за якими ознаками його можна впізнати, коли повертається з теплих країв, чим живиться, як будує гніздо і виводить пташенят.
3. Робота над загадкою
*******************
Ось хатина, в ній — співак.
Як цю пташку звати?.. (Шпак).
— Назвіть перших перелітних птахів.
— Які турботи у птахів навесні?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як птахи влаштовують свої гнізда.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 102–105)
— Пригадайте, які птахи мешкають поблизу вашого будинку.
— Яка перша турбота птахів?
— Розгляньте малюнки на с. 103. З чого в’ють свої гнізда співочі птахи?
— Які з лісових птахів облаштовують гнізда у дуплах? Які птахи будують
гнізда на землі?
— Яка пташка підкидає свої яйця в гнізда інших птахів?
— Як птахи турбуються про своїх пташенят?
Перевір себе
— Для чого птахи будують гнізда?
— Як дорослі птахи доглядають пташенят?
— Розгляньте фотографії на с. 104. Які із цих пташиних гнізд вам доводилося зустрічати в природі? Як вони збудовані?
— Поміркуйте, чому в деяких птахів яйця мають плямисте забарвлення.
— Перевірте прикмету.
- Ластівки заходилися лаштувати гнізда — настало стійке тепло.
Для допитливих
Як зозуленя стає господарем гнізда
Зозуля не висиджує пташенят, а підкидає свої яйця в гнізда інших птахів. Пташки висиджують зозулине яйце з рештою яєць. Вилуплюється зозуленя на 2–3 дні раніше за інших пташенят і по черзі викидає всі яйця. Так зозуленя залишається в гнізді саме. Часто воно більше за своїх названих батьків. Зозуленя дуже ненажерливе, тому швидко росте, а невдовзі полишає гніздо. Дорослі птахи продовжують годувати зозуленя навіть після вильоту з гнізда.
Підсумок. Облаштування гнізда, догляд за пташенятами — важкий і відповідальний час для птахів.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота над загадками про перелітних птахів
*******************
Чорномазий, білодзьобий,
Він за плугом важно ходить.
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів. (Грак)
*******************
У садочку, біля тину
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Засміявся й оселився.
Здогадались ви, однак,
Поселився у нас... (шпак).
*******************
Ти відгадай мою загадку,
Вгорі тремтить сіренька цятка‚
Й пісні співає голосні.
Та жаль‚ що тільки навесні.
Ну називай же без відмовок,
Що ця пташка... (жайворонок).
*******************
В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди.
Дуже люблять мене люди. (Соловей)
2. Гра «Шифрувальник»
— Назви яких птахів зашифровані?
Ш_ _К
Ж_ЙВ_Р_Н_К
Л_Л_К_
Ж_Р_В_ЛЬ
Л_С_ _В_А
Г_Р_Б_ЦЬ
З_З_Л_
Г_ _К
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Де будують собі гнізда птахи?
— Чи можна чіпати гнізда птахів? Чому?
1. Тестування
1) Хто з цих птахів прилітає раніше?
а) Ластівка;
б) шпак.
2) Яка з цих пташок не має свого гнізда?
а) Ластівка;
б) лелека;
в) зозуля.
2. Пташина вікторина
Учитель читає опис птаха. Учні впізнають і розповідають про його поведінку навесні.
■ Кожен заслухається співом цього малесенького сіренького співця. (Соловей)
■ Стукіт цього строкатого птаха ми можемо чути цілий рік. (Дятел)
■ Високо піднімаються ці невеличкі сіренькі пташки в прозоре блакитне небо і заливаються там чудовим співом. (Жайворонок)
■ Цей птах з приходом весни летить до лісу. (Синичка)
■ Птах, який першим прилітає на батьківщину з вирію, вісник весни. (Грак)
■ Птахи, що селяться у своїх минулорічних квартирах. (Шпаки, ластівки)
VII. До машнє завдання
С. 102-105
— Складіть розповідь про весняне життя птахів. Дізнайтеся, які птахи першими повертаються
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. Перевірка домашнього завдання
— З якими змінами у природі пов’язане повернення перелітних птахів?
— Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час? Наведіть приклади.
— Розкажіть, за якими ознаками ви впізнаєте шпака, жайворонка, солов’я.
— Розкажіть про зовнішній вигляд, поведінку одного із птахів, за яким ви спостерігали.
2. Робота в парах
Слухання розповідей учнів про перелітного птаха, який їм найбільше подобається: як його називають, за якими ознаками його можна впізнати, коли повертається з теплих країв, чим живиться, як будує гніздо і виводить пташенят.
3. Робота над загадкою
*******************
Ось хатина, в ній — співак.
Як цю пташку звати?.. (Шпак).
— Назвіть перших перелітних птахів.
— Які турботи у птахів навесні?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як птахи влаштовують свої гнізда.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 102–105)
— Пригадайте, які птахи мешкають поблизу вашого будинку.
— Яка перша турбота птахів?
— Розгляньте малюнки на с. 103. З чого в’ють свої гнізда співочі птахи?
— Які з лісових птахів облаштовують гнізда у дуплах? Які птахи будують
гнізда на землі?
— Яка пташка підкидає свої яйця в гнізда інших птахів?
— Як птахи турбуються про своїх пташенят?
Перевір себе
— Для чого птахи будують гнізда?
— Як дорослі птахи доглядають пташенят?
— Розгляньте фотографії на с. 104. Які із цих пташиних гнізд вам доводилося зустрічати в природі? Як вони збудовані?
— Поміркуйте, чому в деяких птахів яйця мають плямисте забарвлення.
— Перевірте прикмету.
- Ластівки заходилися лаштувати гнізда — настало стійке тепло.
Для допитливих
Як зозуленя стає господарем гнізда
Зозуля не висиджує пташенят, а підкидає свої яйця в гнізда інших птахів. Пташки висиджують зозулине яйце з рештою яєць. Вилуплюється зозуленя на 2–3 дні раніше за інших пташенят і по черзі викидає всі яйця. Так зозуленя залишається в гнізді саме. Часто воно більше за своїх названих батьків. Зозуленя дуже ненажерливе, тому швидко росте, а невдовзі полишає гніздо. Дорослі птахи продовжують годувати зозуленя навіть після вильоту з гнізда.
Підсумок. Облаштування гнізда, догляд за пташенятами — важкий і відповідальний час для птахів.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота над загадками про перелітних птахів
*******************
Чорномазий, білодзьобий,
Він за плугом важно ходить.
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів. (Грак)
*******************
У садочку, біля тину
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Засміявся й оселився.
Здогадались ви, однак,
Поселився у нас... (шпак).
*******************
Ти відгадай мою загадку,
Вгорі тремтить сіренька цятка‚
Й пісні співає голосні.
Та жаль‚ що тільки навесні.
Ну називай же без відмовок,
Що ця пташка... (жайворонок).
*******************
В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди.
Дуже люблять мене люди. (Соловей)
2. Гра «Шифрувальник»
— Назви яких птахів зашифровані?
Ш_ _К
Ж_ЙВ_Р_Н_К
Л_Л_К_
Ж_Р_В_ЛЬ
Л_С_ _В_А
Г_Р_Б_ЦЬ
З_З_Л_
Г_ _К
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Де будують собі гнізда птахи?
— Чи можна чіпати гнізда птахів? Чому?
1. Тестування
1) Хто з цих птахів прилітає раніше?
а) Ластівка;
б) шпак.
2) Яка з цих пташок не має свого гнізда?
а) Ластівка;
б) лелека;
в) зозуля.
2. Пташина вікторина
Учитель читає опис птаха. Учні впізнають і розповідають про його поведінку навесні.
■ Кожен заслухається співом цього малесенького сіренького співця. (Соловей)
■ Стукіт цього строкатого птаха ми можемо чути цілий рік. (Дятел)
■ Високо піднімаються ці невеличкі сіренькі пташки в прозоре блакитне небо і заливаються там чудовим співом. (Жайворонок)
■ Цей птах з приходом весни летить до лісу. (Синичка)
■ Птах, який першим прилітає на батьківщину з вирію, вісник весни. (Грак)
■ Птахи, що селяться у своїх минулорічних квартирах. (Шпаки, ластівки)
VII. До машнє завдання
С. 102-105
— Складіть розповідь про весняне життя птахів. Дізнайтеся, які птахи першими повертаються
Тема. Узагальнення і систематизація знань учнів із розділу «Природа навесні».
Мета. Закріплювати елементарні уявлення про найхарактерніші ознаки весни в живій і неживій природі, які можна виявити в процесі спостережень; збагачувати знання учнів про рослинний і тваринний світ рідного краю навесні; розвивати пізнавальну активність та творчі здібності, мислення, пам'ять, спостережливість, естетичні почуття, позитивні емоції; пробуджувати бажання любити і оберігати природу, милуватися нею.
Матеріал до уроку:картки із завданнями.
Обладнання: листівки з чарівними квітками, плакат Весни, чарівна квітка, маски первоцвітів, малюнки птахів,метелики – наліпки, ілюстрації ознак весни, презентація, відеоролик «Весна», спів птахів, кошик з паперовими підсніжниками.
Хід уроку
I.Організація учнів до роботи.
Привітання й емоційна підготовка дітей до уроку.
Доброго ранку, ліси і поля!
Доброго ранку,плането Земля!
Доброго ранку,країно моя!
Доброго ранку,небо блакитне!
Доброго ранку,люди привітні!
Діти, доторкніться долоньками один до одного, передайте тепло своїх долонь товаришеві. Нехай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, взаєморозуміння, пізнання та успіху.
В класі тепло і затишно. А яка погода сьогодні в природі?
(Повідомлення чергового синоптика).
Вправа «Очікування».
Діти! Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Відповіді учнів).
II.Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку. Сьогоднів нас незвичайний урок буде тим, що ви самостійно оцінюватимете свої знання.
Прочитайте тему уроку. Ой! Налетів вітерець розсипав всі літери. Здогадайтеся яка тема уроку. (РРИПОДА НАЕВСНІ)
А для чого нам потрібні знання про природу навесні?
(Щоб знати, як поводитися в лісі і не порушувати спокій звірів; як змінюється погода з приходом весни; як приходить весна в наш край, тощо).
Метод фантастичної проблеми.
Поверніться «обличчям до обличчя» і поміркуйте, що було б, якби весна… не прийшла? (Відповіді учнів).
Молодці! Сьогодні на уроці нам потрібно виконати такі завдання: (на таблиці)
* повторити
* збагатити
*навчитися
*дізнатися більше про природу навесні
А допоможе нам уявна гостя, ім'я якої потрібно відгадати.
Загадка
Де вона проходить, -
Там травиця сходить,
Квіти розквітають,
Солов'ї співають.
Відгадали, хто вона,
Ця красуня чарівна? (Весна)
Прийшла Весна до нас з подарунком. Принесла чарівну квітку з пелюстками – завданнями. В кожного на парті є листівка з квіткою. Оселіть метелика на стебло квітки, позначте, який у вас зараз настрій.
(Ця вправа допомагає визначити емоційний настрій дітей і підвищувати мотивацію навчальної діяльності учнів. Чим кращий настрій, тим вище на стеблі потрібно приклеїти метелика).
III. Осмислення, узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
А чи замислювались ви над тим, як до нас приходить весна?
Погляньте, як радісно і весело весна з'являється на світ!
1.Перегляд відеоролика «Весна».
Та не завжди весна лагідна і погідна, вона буває і примхливою. Пригадайте характерні ознаки весни. Визначте, які зміни відбуваються в живій і неживій природі.
2.Гра «Озвуч картинку».
(На дошці висять закриті малюнки явищ природи: льодохід, повінь, відлига, приліт птахів, пробудження звірів, поява першоцвітів, цвітіння дерев… Учениця біля дошки називає явище природи, а решта учнів повинні визначити до живої чи неживої природи належить це явище. Нежива природа – «засвітити» сонечко, жива природа – показати «політ» метелика.)
3.Самостійна робота на картках.
- Перед тим, як ви будете виконувати завдання чарівної квітки, перегляньте якого кольору кожна пелюстка. Вам потрібно буде обирати картку відповідного кольору. Самостійно виконати завдання, перевірити і оцінити.
1-ша пелюстка «Ознаки весни».
Відгадайте назви місяців і впишіть ці назви у речення.
____________ - місяць мости поломить,
Весняну пісню річка задзвонить.
Квітами _____________ всіх привітає,
Усі садочки порозквітає.
А _____________ прийде у дні чудові,
Простелить всюди трави шовкові.
Перевірка, оцінювання. (На екрані з'являється правильна відповідь, учні самостійно перевіряють і оцінюють виконане завдання. Хто правильно вписав 3 слова – на пелюстці квітки відповідного кольору виставляє 3бали, 2 слова – 2бали, 1слово – 1бал ).
Весна починається з місяця (учні відповідають хором):березня.
Що ви знаєте про цей місяць?
У березні земля пробуджується від зимового сну. Це особливий місяць. Він, як мовиться в народі, й усміхнеться, і заплаче, іошкіриться крутим норовом. Недарма про його гонористу й непередбачену вдачу кажуть: у березня жіночий характер, бо вночі тріщить, а вдень плющить. За березнем йде місяць( учні відповідають хором): квітень.
Що ви знаєте про цей місяць?
У квітні земля одягає зелене вбрання, а у травні- квітує. Отак щороку сонце святкує свої три перемоги.
Ще біліє сніг, морози змінюються відлигою, а під сніговою ковдрою вже пробуджується нове життя. То з’являються провісники зеленої весни.
2 -га пелюстка «Рослини навесні».
Прочитай. Упізнай і підкресли «першоцвіти».
*конвалія
*підсніжник
*пролісок
*чорнобривці
*сон – трава
Перевірка, оцінювання. (За правильно виконане завдання – 2бали, якщо є помилки – 1бал).
- Чому чорнобривці не є першоцвітами?
—Квітидарують нам насолоду, а такожпочуттячого? (Радості, спокою, краси, загадковості, гарного настрою, любові, життя, ніжності, цікавості, свіжості, тепла, ...)
—Але квітитежхочутьсказати нам про своїпочуття.
4. Інсценізація. Не зривайпервоцвітів!
(Учнівиступають у роліквітів).
Підсніжники.Ми з’являємосянайпершими, коли щележитьсніг.
Нас вважаютьсміливими і сильними.Алетільки-но ми зацвітаємо, нас зривають.Намсумно.Черезте ми потрапили до Червоної книги України.Алевідцього нас не стало більше.Осьчому ми не радіємо!
Надіялише на тебе, друже!
Проліски
Іщесніг не зійшовізземлі,
А ми вжевизираємо,
Веснянесонечковітаємо,
Синімцвітомзацвітаємо.
Якщорідну природу тизнаєш,
То одразу нас тивпізнаєш.
Ми —проліски.Настежстає все менше і менше.
Нам сумно.Надіялише на тебе, друже!
Сон-трава
Ллєтьсязранкунавкруги
Зновмелодіявесни —
То у лісіожива
Гарнаквітка сон-трава.
Черезкрасу та лікувальнівластивості нас нещадно винищують.А як хочеться, щобзбереглисяназавждинашічудовіфіолетово-ліловікилими!
Надіялише на тебе, друже!
Конвалія
Ми квіточкиніжні,
Тендітні, білосніжні.
Послухай, як срібно
Дзвенить наш голосок:
«Не треба, не треба
Зриватиквіток!»
Надіялише на тебе, друже!
Червона книга
Невже в майбутньому на світі
Не будутьквітнутьдивніквіти?
Конвалії й фіалкиніжні,
І вісникберезня—підсніжник?
Невже ми більше не побачим,
Як сон-трава росою плаче?
Троянда степу, квіткамрії,
Жар-цвітом землю не зігріє?
Ми всігосподаріприроди,
Тожзбережемоїївроду!
М. Познанська
- Про що просять нас квіти?
5.Фізкультхвилинка.
Прокидаються квітки –
Розпускають пелюстки.
Вітерець дмухнув тихенько –
Пелюстки гойднув легенько.
Вечоріє. І квітки закривають пелюстки.
Голівками хитають.
І спатоньки лягають.
В народі існує повір'я, що весну, в образі молодої дівчини в зеленому вінку, на крилах птахи приносять.
Діти, поміркуйте, що змушує птахів відлітати в теплі краї?
Що страшніше для птаха голод чи холод?
3 - тя пелюстка «Птахи навесні».
Встанови відповідність. З'єднай лініями.
Перелітні птахи▪▪жайворонок
▪горобець
▪шпак
Осілі птахи▪▪грак
Перевірка, оцінювання. (За правильно виконане завдання – 2бали, якщо є помилки – 1бал).
- Чому горобця називають осілим птахом?
- Десь у нас причаївся перший перелітній вісник весни…
(Лунає спів грака. Діти мають відгадати який птах співає. Почувши правильну відгадку, на клас виходить учень з малюнком птаха. Потім «вилітають» шпак, жайворонок, дрізд,соловей).
- Що цікавого ви знаєте про цих птахів?
4 - та пелюстка «Звірі навесні».
Напиши, які звірі прокидаються після зимової сплячки.
(Їжаки, ведмеді, борсуки, бурундуки…)
Перевірка, оцінювання. (За правильно виконане завдання – 3бали, якщо є помилки – 1бал).
Які ще зміни в житті звірів відбуваються з настанням весни? (Линька, народження дитинчат).
6.Довідкове б'юро. Це цікаво!( 3 учнів розповідаютьпро ведмедя, білку, вовка).
5 - та пелюстка «Праця людей».
- Діти, як ви розумієте прислів'я «Весна ледачого не любить», «Весняний день рік годує». (Прислів'я написані на листках квітки).
Диференційована робота.
а) Які роботи виконують люди у саду навесні? Познач правильні відповіді.
Ο Підрізають плодові дерева.
Ο Білять вапном стовбури дерев.
Ο Збирають плоди.
б) Які роботи виконують люди у парках (скверах) навесні? Познач правильні відповіді.
Ο Висаджують дерева, квіти.
Ο Розбивають, перекопують клумби.
Ο Збирають насіння квітів.
в) Які роботи виконують люди на полях (городах) навесні? Познач правильні відповіді.
Ο Висаджують розсаду.
Ο Орють землю, сіють зернові культури.
Ο Збирають урожай.
Перевірка, оцінювання. (За правильно виконане завдання – 2бали, якщо є помилки – 1бал).
ІV. Підсумок уроку.Оцінювання.
- Чи справилися ми із поставленими завданнями? (Підрахувати кількість балів).
- То чи справдилися ваші очікування?
Вправа « Інтерв’ ю».
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Що вас вразило?
- Які види робіт ви хотіли б ще раз повторити?
- Чи зберігся ваш гарний настрій?
(Наклеїти метелика на квітку, якщо хороший настрій зберігся, або став кращим).
То чи потрібні нам знання про природу навесні?
Весна – пора пробудження. Ми частинка живої природи. Народившись, людина отримує у спадок безцінні дари: землю і воду, гори й рівнини, неповторні ліси, квіти, щедрі плоди землі, що годують людей. Ми в гостях у природи, а рослини, тварини, комахи – її господарі. 21 березня (в день весняного рівнодення) мами разом з дітками випікали печиво у формі птахів і закликали весну:
Прийди, прийди ,весно красна.
Звесели наш рідний край.
Засвіти нам сонце ясне.
З нами в гурті погуляй.
(Заходить дівчина у костюмі Весни з кошиком паперових квітів. Співає пісню «Дівчина Весна»).
Весна.Любі діти! Не зривайте на луках і в лісах квітів. Кожна квіточка – вам на радість, кожна рослинка – для вашого добра, кожна травинка – для вашого здоров'я. Ніколи не знищуйте, не ламайте, не марнуйте того, чим так щедро ділиться земля.
(Дарує квіти, пригощає «жайворонками»).
V. Домашнє завдання(диференційоване).
Завдання №1.
Скласти пам'ятку «Будь природі другом».
Завдання №2.
Посадити деревце, або посіяти квіти (разом з дорослими).
Немає коментарів:
Дописати коментар