четвер, 10 грудня 2015 р.

Декоративно-прикладне мистецтво.

Тема :          
                     Орнамент. Візерунок «Диво рушникове»
Завдання:   Ескіз для рушника
Мета:   продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-прикладним мистецтвом; навчати стилізувати та декорувати при­родну форму; закріпити розуміння понять «візерунок», «орнамент»; розвивати пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати самостійно; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до прекрасного, любов до національної художньої спадщини.
Оснащення:
Відео ряд: твори майстринь; слайди зі зразками орнамен­тів; навчальні роботи з методичного фонду, роботи учнів для пре­зентації; кросворд; карточки з прислів'ями.
Музичний ряд: фонограми пісень: «Два кольори» (слова Д. Павличка, музика 0. Білаша), «Пісня про рушник» (слова А. Малишка, музика. П, Майбороди).

ХІД УРОКУ
І.       ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.     Вступне слово вчителя.
 Епіграф уроку:
Я візьму той рушник, простелю, наче долю,
В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров,
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, і вірна любов.
А. Малишко

II.      АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Гра «Закінч речення»
Декоративно-ужиткове мистецтво — це... (вид мистецтва, суть якого полягає у виготовленні пред­метів, що мають художні якості й призначені для задоволення практичних потреб, наприклад, посуд, меблі, тканина, а також для прикрашання житла, парків, архітектурних споруд).
До видів декоративно-ужиткового мистецтва належать... (розпис, різьблення, ткацтво, вишивка, народний живопис, гончарство, писанкарство, ви-тинанка, лозоплетіння, флористика, художня об­робка металу, виготовлення виробів зі скла).
Орнамент — це... (візе­рунок  побудований на ритмічному чергуванні й по­єднанні геометричних елементів або стилізованих тваринних чи рослинних мотивів.)
Він застосовується в... (  розмальовуванні стін будинків, прикрашан­ні ваз, глечиків, посуду, рушників, килимів, меблів, в оформленні одягу.)
Види орнаментів поділяють за... (змістом і формою).
Основними групами орнаментальних сюжетів є... (геометричний, рослинний, зооморфний, антро­поморфний).
Слово вчителя (Підсумок гри)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 Учитель. Про справжній твір мистецтва говорять: «Зроблено з душею». У народі називають душею саму суть, зміст художнього образу. Народні майстри — тонкі й чуйні художники, а ще во­ни — мудрі філософи, які вкладають у свої твори глибокий зміст. Уся їхня праця, усі помисли — на щастя, на радість людям.
Сьогоднішній урок — це ще один крок у світ прекрасного. Краплини мудрості, потрапивши до ваших сердець, перетворяться на велику скарб­ницю добра, любові до України, до свого народу. Адже не дарма М. Рильський сказав: «Шануй звичаї та обряди предків твоїх, бо це твоя окраса». Знан­ня й уміння, набуті під час сьогоднішнього уроку, знадобляться вам не тільки на наступних уроках образотворчого мистецтва й художньої культури, що ви вивчатимете в 10 класі, а також у повсяк­денному житті. Можливо, колись хтось із вас стане також справжнім майстром, видатним художником.
Інтелектуальна хвилинка (Робота над кросвордом. Додаток )
А зараз ми з вами маємо розгадати кросворд. Якщо ми дамо правильні відповіді на запитання, то дізнаємося, про що саме так говорять у народі: «Його можна порівняти з піснею, вишитою на по­лотні».
 Метод «Асоціація»
Учитель. Діти, із чим у вас асоціюється слово «рушник»?
Відповіді дітей.
IV.    ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
У ч и т е л ь. Сьогодні ми познайомимося зі скарбом українського народу — українським рушником.

Од­ним із видів декоративно-ужиткового мистецтва є вишивка. Вишивка — це вид мистецтва, у якому візерунок  та зображення виконуються ручним або ма­шинним способом на різних тканинах, шкірі та ін­ших матеріалах лляними, бавовняними, шовковими й шерстяними нитками, а також бісером і перлами. Народна вишивка — це мистецтво, що постійно розвивається. Це безцінне багатство, створене про­тягом століть багатьма безіменними талановитими народними майстринями. Наше завдання — не роз­губити його, передати це яскраве диво наступним поколінням.
Інформаційна хвилинка
Рушник завжди відігравав значну роль у жит­ті українського народу: без нього не обходяться церемонії та обряди, родинні й державні свята.
З давніх-давен українці прикрашали предмети хатнього вжитку орнаментами, що були не тільки взірцем їхньої працьовитості та мистецьких здібностей, але й мали також магічний та релігійний» зміст. Бажаючи прихилити до себе богів, люди за­кликали їх відповідними знаками-символами й обе­регами
Достеменно не відомо, кому першому спало на думку втілити в орнаменті красу навколиш­нього світу. Археологічні знахідки й літописи під­тверджують, що всі візерунки на керамічних, різь­блених виробах і килимах мають спільні риси.
 Гра «Потайна скринька»
Учитель:    Я пропоную кожному з вас узяти зі скриньки по одному зразку орнаменту та відповісти на запитання: «Що за символи зображені на цьому орнаменті?»     
Століттями українська вишивка видозмінювалася, збагачувалася, але її головні мотиви залишалися не­змінними. Якщо поглянути на візерунки, то вони здаються дуже простими. Майстрині зображували насамперед явища природи та речі, якими люди користувались повсякденно. Особливо популяр­ним було вишивання двома кольорами — червоним і чорним. Червоний колір — колір калини, щастя, любові, щасливої долі. Чорний колір — колір на­шої родючої землі, а інколи й смутку. Старі люди говорять, що ці кольори поєднують здавна, мало не від давніх племен,— то горе з радістю переплі­таються
Рушники різних регіонів України різняться ко­льорами й узорами. Поступово в різних регіонах України сформувалися певні характерні особли­вості орнаментів (геометричних і рослинних із фі­гурами звірів і птахів; іноді вишивальниці ство­рювали на рушниках складні багатофігурні компо­зиції) та тільки їм притаманні технічні прийоми.
Основною прикметою народного орнаменту є ритм, такий самий, як у пісні. Зазвичай один елемент орнаменту можна повторювати до безкі­нечності або замкнути в єдине обрамлення, і таким чином завершити композицію візерунка.
У наш час вишитий рушник не втратив сво­го значення в побуті. І тепер ним прикрашають інтер'єри помешкань, вівтарі та ікони в церквах, він залишається атрибутом народних звичаїв та обрядів.
 Які вам відомі обряди, де головним атрибутом є рушник? (На рушнику завжди несли новона­роджену дитину до хреста; на ньому проводжа­ли людину в останню путь; на нього стають молодята; на ньому підносять хліб-сіль гостям; ним прикривають хліб на столі, а ще паски й крашанки, коли несуть їх до церкви.)
         Мати давала синові рушник на щастя-долю. Саме тому живе й житиме пісня про руш­ник, знаходячи шлях до наших сердець. Виши­вала мати — думала, добра бажала, й загорне син у рушник хліб, смакуватиме йому: чи просте­лить у чужому краю — матір згадає. Адже то не тільки рушник, але пам'ять і оберіг.
«Хата без рушника, що сім'я без дітей»,— го­ворили в народі. Майже в кожній, навіть найбіднішій, оселі завжди на видноті висіло декілька видів рушників.
 Які вам відомі види рушників? («Утирач» використовували для рук і обличчя; «свиток» для посуду, столу і лав; «покутник» для оздоблення стін, покуті; «божник» для оббрамлювання дорогих ікон. «Ритуальні» для ритуалів: весільні для різноманітних весіль­них обрядів, «плечові» для сватів; рушники на смерть; «обрядові».)
V. ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Слово вчителя
Тож, прослухавши стільки цікавого про рушник, візерунки на ньому, кольорову гаму та символіку ви можете обєднавшись у групи створити свій власний орнамент для рушника на папері в клітинку.
(Кожна група дітей обирає свій ескіз візерунка)
(Під час роботи звучить музика)
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
 Захист робіт
Учитель. А зараз у нас — «Показуха». Кожна група отримала  завдання — створити власний вид ескізу для рушника:
група І — весільні рушники;
група II — обрядові рушники;
група III рушник-оберег.
Відбувається захист робіт.

Слово вчителя
Усе частіше організовуються великі виставки, фольклорні фестивалі, на яких можна побачити нові роботи українських майстринь.
 А чи знаєте ви, що 2007 року в Україні роз­почалася акція «Рушник національного єднання»? Понад 1000 найкращих майстринь країни робили вишивку на конопляному полотні завдовжки 9 метрів. Це був незвичайний орнамент: у центрі — «Дерево життя», виконане 27 кольорами, за кількі­стю адміністративних центрів країни. Майже п'ять місяців подорожував рушник із міста до міста, і ко­жен, за бажанням, міг зробити на ньому стібок.
Президент  і відомі політики також вишили на ньому кілька хрестиків.
 Якби вам запропонували вишити стібок на цьому рушнику, яким кольором ви це зробили б? Що саме вишили б? Чому?
Відповіді учнів.
 Обговорення учнівських робіт та оцінювання . Виставка  ескізів учнівських  малюнків
Учитель пропонує учням розглянути роботи одне одного та визначити їх переваги й недоліки. Виявляючи помилку, учень має запропонувати свій варіант її виправлення.
Заключне слово вчителя
Чи сподобався вам урок? Чим саме? Що нового ви для себе почерпнули?
Сьогодні ви продовжили знайомство з декоративно-ужитковим мистецтвом, візерунком, орнаментом, вишивкою. На якийсь час ви знову перетворилися на майстрів. Ваша уява мандрувала чудовою країною народного мистецтва. Минають роки й століття, змінюється мода, але ніщо не за­тьмарить краси вишитих речей. Вони житимуть поряд із нами, милуючи наше око.
Успіхів вам! Хай ніколи у вас не зникає бажан­ня творити красу!























ДОДАТКИ
 



















Кросворд (по горизонталі): 1. Мистецтво комбінування рослин для створення композицій. (Флористика)
2.     Вид образотворчого мистецтва, твори якого ма­ють об'ємну форму й виконуються способом витісування, виливання, різьблення, ліплення з твердих чи пластичних матеріалів. (Скульп­тура)
3.           Вид народної творчості, що є невід'ємним еле­ментом традиційно-побутової культури укра­їнського народу, а його основною функцією є оздоблення одягу й тканини, (Вишивка)
4.           Декоративні візерунки й орнаменти, ажур­но вирізані з білого або кольорового паперу, складеного кілька разів. (Витинанка)
5.           Вид образотворчого мистецтва, твори якого виконуються за допомогою фарб на пласкій поверхні. (Живопис)
6.           Створення орнаментів чи художніх зображень шляхом наклеювання або нашивання на осно­ву. (Аплікація)








Немає коментарів:

Дописати коментар