Тема: Закінчення
слова. Зміна форми слова за допомогою
закінчення. Закінчення як засіб зв'язку слів у
реченні.
Мета: Формувати в учнів
уявлення про закінчення слова
як його змінну частину; вчити визначати в словах закінчення
шляхом словозміни. Виховувати повагу до праці; бережне ставлення
до хліба.
Обладнання: казка про
«Будову слова», ілюстрації про збір
урожаю на
хлібному полі.
Хід уроку
I. Організація
класу до уроку.
Діти, стали рівненько. Сьогодні у нас гості. Повернулися
до них і привіталися.
Пролунав дзвінок.
Починаєм урок.
Працювати старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти просто
молодці. Девіз уроку:
Красиво пишемо, вірно читаємо
Чітко розповідаємо, мову свою розвиваємо.
II. Вивчення нового матеріалу,
1. Оголошення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами
вирушаємо у подорож. А якою країною ми з
вами будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов'їна,
Люби, шануй, оберігай.
Усе, що зветься (Україна).
Отже, ми з вами будемо
мандрувати містами України. Але ці міста будуть незвичайні. Перше
місто, до якого ми відправимося це - місто Каліграфія: Давайте повторимо лічилку. Зошит.
Записали число і класна робота.
III. Каліграфічна хвилинка.
Щоб рівно і гарно слова записати, Нам
з'єднання букв слід усім пригадати Одна лиш для цього дається
хвилинка, Щоб кожна навчитись зуміла дитинка.
Зараз ми з
вами напишемо буквосполучення: хл, ил. У хлібі здоров'я і сила.
2. Слово вчителя.
Наступна наша зупинка - це місто Казкове. Зараз я
вам розповім казку, а ви уважно слухайте і скажете, як би ви її назвали.
Не за синіми морями,
Не за дальніми лісами
А в Словарику-країні
Жили були проживали
Старий Корінь сивуватий, Префікс - брат його
молодший, Суфікс
- добрий молодець,
Й
закінчення накінець
Були всі вони сусіди.
Жили мирно, не тужили
І в словарії звичайно,
Поважали їх й любили.
Якось
влітку вирішили вони сходити разом на екскурсію, помилуватися красою природи.
Пташки співали, сонечко посміхалося до них і зігрівало своїми промінчиками. Друзі
трималися разом, щоб не заблукати. Та ось на
галявині перед ними з'явилась жива картина: коники-стрибунці, джмелики,
різнокольорові метелики. Не помітили вони, як розбіглися у різні боки.
Швидко промайнув час. Друзям
вже час повертатися до своєї країни, але вони забули свої місця.
Стали друзі і гірко заплакали. Та ось з'явилася Мудра Сова:
-
Я вам допоможу стати на свої місця,
- каже вона.
-
Ти, Корінь, ставай всередину, бо це
серце слова. Друзі твої стануть так: Префікс - ліворуч, Суфікс - праворуч, а
Закінчення - після Суфікса, в самий кінець.
Зраділи частини слова і щасливі повернулися додому.
-
То як назвемо цю казку?
-
Які частини слова згадано у цій
казці?
-
А хто пам'ятає, де стоїть закінчення?
-
Як ми позначаємо закінчення?
А зараз ми помандруємо до іншого міста, до міста
Речення. На
дошці записано слова Осінь, хліб, відшуміла, стиглий
-
Прочитайте слова.
-
Чи виражають ці слова закінчену
думку?
-
Чи можемо ми допомогти словом стати
реченням?
-
Як скласти речення із цих слів?
(Відшуміла осінь стиглими хлібами).
(Відшуміла осінь стиглими хлібами).
-
Чому це речення?
-
Які зміни відбувалися зі словом в
результаті складання речення? (Вони змінили закінчення).
Аналогічно виконайте вправу 153.
У цих двох реченнях знайдіть основу речення і підкресліть
(Перевірка)
- А тепер ми примандрували до міста Змінного.
3. Вибіркове списування
- Знайдіть вправу 152
Що потрібно зробити у цій вправі?
Подивіться на зразку
З яким словом зв'язного слова праця у першому
реченні. Прикрашає (що?) праця, не живе (без
чого?) без праці, бережіть (що?) працю; створюються (чим?) працею;
бачить (у чому?) у праці.
- Що спільні у словах праця, праці, працю, працею,
праці?
- Чим вони відрізняються?
Що змінилося у цих словах?
Що змінилося у цих словах?
4. Робота над правилом.
Отже давайте прочитаємо, правило? (Читають
діти самі, а потім ще і вчитель)
-
Що таке закінчення? (Змінна частина
слова).
-
Як знайти закінчення?
-
А тепер ми завітали до іншого міста,
до міста Здоров'я. ІV.Фізкультхвилинка.
Рух - це є здоров'я всіх нас Давайте ж
встанем цілим класом Фізкультхвилинки прийшов час
Школярі всі дружно встали, Фізкультхвилинку
розпочали. Руки
гарно розім'яли Як Клички по боксували. Як
Шевченко у футболі Забиваємо ми голи. Всі,
як Бубка, пострибали і за парти посідали.
- Чому це місто так називається?
- Що потрібно робити, щоб бути
здоровими?
V. Робота з підручником.
V. Робота з підручником.
- Наступне наше місто - місто Прийменник.
Знайдіть вправу 154
Прочитайте і скажіть, що потрібно зробити у цій
вправі.
Пригадайте, як у 2 класі ми назвали маленькі слова (ліліпути, а
великі слова - гіганти). Зараз нам потрібно
вставити прийменники
змінити слово те що в дужках так, щоб
речення мало зміст.
Діти поспішають до школи. У школі
учні привіталися з учителькою. Школярі
сідають за парти. Учень відповідає біля дошки. Вчителька похвалила учня
за гарну відповідь. Підкресліть прийменники у цих реченнях.
Прочитайте правило. Для чого служить закінчення?
- Наступне місто до якого ми
прибули - це місто Чародійне.
Виконати вправу 155.
Виконати вправу 155.
Зла Баба Яга відрізала у
словах закінчення. Зараз нам їх треба записати і визначити.
Виконати вправу 155 (коментовано)
- Які пісні вам доводилося чути
від своєї мами. Хто хоче
проспівати пісню?
проспівати пісню?
Молодці.
ї
справді, ми повинні не забувати тих пісень, які вчили нас наші бабусі
та матусі. Бо пісня - це душа народу. І вона живе до тих пір,
доки живе народ. А український народ дуже співочий. І повинні донести ці пісні своїм
нащадкам.
А наступне наше місто - місто Загадкове.
Послухайте загадки і розгадайте їх.
Народився із землі,
Зарум'янивсь на вогні
І з'явився на столі
До борщу тобі й мені. (Хліб)
Як навколо об'їси,
Серединки не проси
Ми такі гостинці
Дірка в серединці. (Бублики)
- Які слова близькі за значенням,
можна підібрати до слова
«хліб», (хліб, булка, калач, паляниця).
«хліб», (хліб, булка, калач, паляниця).
Вправа 156.
Знайдіть вправу 156. Прочитайте, що потрібно зробити. Яна прочитає текст. Яке слово повторювалося у цьому
тексті. Давайте, до слова хліб у
кожному реченні поставимо запитання і визначимо закінчення.
А тепер спишіть тільки спонукальне речення.
А які ще речення за метою
висловлювання ви знаєте? Як перебудувати останнє речення за
зразком першого?
Хліб - добробут, здоров'я і сила.
VI. Словникова робота.
- Як ви розумієте слово добробут?
Добробут - достаток, забезпеченість.
Добробут - достаток, забезпеченість.
І останнє наше місто - це місто цікавість.
- Чи знаєте ви, що на Україні називають хліб, у
Вірменії - гац, у
Грузії - мадаурі, в Англії - бред.
Грузії - мадаурі, в Англії - бред.
А для того, щоб спекти хлібину, потрібно приблизно
10000 зернин. В Україні випікають понад 800 видів хліба. Тому, діти, бережіть кожну крихту, адже скільки людей вложили свою
працю в одну хлібину.
- А які вірші
ви знаєте про хліб?
VII. Підсумок
уроку.
- Що ж таке
закінчення? Для чого воно служить у реченні?
VIII. Д/з.
Скласти невеличку розповідь
Немає коментарів:
Дописати коментар